Jak rozpoznać nowotwór jądra?
Często młodzi mężczyźni zgłaszają się do lekarza za późno, gdy choroba jest już zaawansowana i rokowanie mocno niepewne. Tymczasem profilaktyka raka jądra jest bardzo prosta – wystarczy wykonywane raz w miesiącu samobadanie jąder.
Rak jądra rozwinąć się może w jednym lub w obu jądrach. Ogólnie nowotwory jądra można podzielić na nasieniakowate i nienasieniakowate, przy czym cechą charakterystyczną nowotworów jądra jest to, że w jednym guzie znajdować się mogą komórki nowotworowe różnego rodzaju.
Jakie są objawy raka jąder?
Do najważniejszych objawów raka jądra zalicza się:
- Niebolesny, wyczuwalny w jądrze guz,
- obrzęk jądra,
- nagromadzenie płynu w obrębie moszny,
- uczucie dyskomfortu, ciężaru i rozpierania w obrębie jądra.
W zaawansowanych stadiach u pacjentów występuje ból brzucha i pleców, krwioplucie, powiększenie węzłów chłonnych, a nawet obustronne powiększenie piersi.
Profilaktyka raka jądra prostsza niż myślisz
Jak rozpoznać guz nowotworowy? Profilaktyka raka jądra nie jest skomplikowana – każdy mężczyzna powinien raz w miesiącu wykonać samobadanie jąder, czyli zbadać je palpacyjnie i wzrokowo, zwracając uwagę na ewentualne guzy i zgrubienia.
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Specjalista zaleci wykonanie badań dodatkowych: przede wszystkim USG moszny, jamy brzusznej oraz markerów nowotworowych we krwi. Już na tej podstawie może zostać postawione rozpoznanie i kwalifikacja do leczenia zabiegowego. Biopsję w przypadku podejrzenia raka jądra wykonuje się niezmiernie rzadko.
Nowoczesne leczenie raka jądra
Podstawową metodą leczenia raka jądra jest przeprowadzenie pilnej operacji całkowitego usunięcia jądra wraz z powrózkiem nasiennym – orchidektomia. Operację wykonuje się z dostępu pachwinowego. Uzyskany w trakcie operacji materiał tkankowy zostaje przekazany do badania histopatologicznego co pozwoli na ocenę typu nowotworu, stopnia złośliwości i stadium zawansowania. Wykonanie dalszych badań dodatkowych np. badanie tomografii komputerowej, kontrolne badania markerów nowotworowych itd. pozwoli zweryfikować stadium zaawansowania i w związku z tym ustalić sposób dalszego leczenia np. konieczność wdrożenia chemio- lub radioterapii. Może również zajść potrzeba wykonania limfadenektomii tj. wycięcia zajętych przez chorobę węzłów chłonnych zaotrzewnowych. Można to wykonać sposobem otwartym lub laparoskopowym.
W Szpitalu Mazovia Warszawa oferujemy pacjentom takie zabiegi przeprowadzane z użyciem robota chirurgicznego da Vinci. Jest to innowacyjne urządzenie, dzięki któremu operacje są mniej inwazyjne, bezpieczniejsze i wiążą się z niższym ryzykiem powikłań. O wiele krótsza jest także rekonwalescencja. Więcej informacji o zaletach operacji z użyciem robota da Vinci znaleźć można na naszej stronie.
W Szpitalu Mazovia Warszawa zapewniamy kompleksową diagnostykę raka jądra oraz dostęp do nowoczesnego leczenia, w tym zabiegów z zastosowaniem robota da Vinci. Zachęcamy do kontaktu panów, którzy potrzebują wsparcia w tym trudnym dla nich momencie życia.