Dr hab. n. med. prof. UM MSC Tomasz Szopiński jeden z prekursorów chirurgii robotowej w urologii, wykonał tysięczną operację w asyście robota chirurgicznego. Tym samym dołączył do wąskiego grona trzech operatorów w Polsce z tak dużym doświadczeniem w tym zakresie. Tysięczny zabieg odbył się 2 lipca br. w warszawskim Szpitalu Mazovia i dotyczył usunięcia raka prostaty, najczęściej diagnozowanego nowotworu urologicznego u mężczyzn.
Dr hab. n. med., prof. UM MSC Tomasz Szopiński to jeden z pionierów chirurgii robotowej w leczeniu nowotworów urologicznych w Polsce, jest specjalistą urologiem i ceryfikowanym operatorem robota da Vinci w Grupie Szpitali Mazovia, a także profesorem i wykładowcą na Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Dr Szopiński stosuje zaawansowane techniki operacyjne m.in. technikę Retzius sparing, dzięki której zamiast dużego, 40-centymetrowego cięcia wystarczy jedynie 7-centymetrowe nacięcie. To daje pacjentom większe szanse na zachowanie funkcji intymnych, szybsze odzyskanie kontroli nad trzymaniem moczu i eliminuje ryzyko całkowitego nietrzymania. Od 2017 roku, dr Szopiński zrealizował już tysiąc zabiegów robotowych, tworząc fundamenty nowoczesnej urologii onkologicznej nie tylko w Grupie Mazovia, lecz także w całej Polsce. Dziś należy do wąskiego grona operatorów z tak dużą liczbą wykonanych zabiegów.
Pionier robotyki w urologii — tysiąc historii pacjentów
„Tysiąc operacji robotowych to dla mnie nie tylko liczba, lecz potwierdzenie, że nowoczesna technologia w rękach doświadczonego chirurga realnie zmienia życie pacjentów. Każdy taki zabieg to osobna historia, przypominająca, że chirurgia to nie tylko teoria, lecz przede wszystkim praktyka - to lata nauki, pokory i setki godzin na sali operacyjnej, aby pacjent miał pewność, że jest w najlepszych możliwych rękach.” - mówi dr hab. n. med., prof. UM MSC Tomasz Szopiński, ze Szpitali Grupy Mazovia. „Jestem dumny, że mogę być częścią rozwoju chirurgii robotowej w Polsce i współtworzyć standardy, które stawiają nas wśród liderów nowoczesnego leczenia nowotworów urologicznych. Ten tysięczny zabieg to dla mnie motywacja, by wyznaczać kolejne kierunki, szkolić studentów oraz młodych lekarzy i rozwijać metody, które dają pacjentom szansę na szybszy powrót do zdrowia i lepszą jakość życia.” - dodaje dr Szopiński.
Jak podkreśla prof. Igal Mor, Prezes Zarządu Grupy Mazovia, za tym spektakularnym wynikiem stoi nie tylko nowoczesna technologia, lecz przede wszystkim wiedza, doświadczenie i ogromne zaangażowanie dr Tomasza Szopińskiego oraz Grupy Mazovia.
„Pamiętam, jakby to było wczoraj - nasze rozmowy z dr Szopińskim o wprowadzeniu chirurgii robotowej do Szpitala Mazovia. Wówczas nikt w Polsce nie wykonywał jeszcze takich zabiegów na szerszą skalę. A dr Szopiński już wtedy mówił: Musimy w to wejść. To jest przyszłość. To realna szansa, by operować pacjentów precyzyjniej, z mniejszym bólem i szybszym powrotem do zdrowia”. - mówi prof. Igal Mor. „To była wizja, pasja i odwaga. I podjęliśmy tę decyzję - w 2017 roku, tutaj, w Szpitalu Mazovia Warszawie. To właśnie wtedy przeprowadziliśmy pierwszą operację robotową. Za konsolą da Vinci siedział, oczywiście, dr Szopiński. - dodaje.
Wówczas Szpital Mazovia w Warszawie był jednym z trzech w Polsce, które dysponowały tą technologią, i jako pierwszy w kraju udostępnił robotyczne operacje urologiczne szerokiej grupie pacjentów. Od tego czasu Grupa Mazovia systematycznie inwestuje w najnowocześniejsze systemy robotyczne, rozbudowuje zespół specjalistów i wdraża innowacyjne procedury, które dziś stawiają ją w gronie liderów robotyki medycznej w Polsce. Dziś dysponuje już trzema systemami robotycznymi, zespołem dziewięciu certyfikowanych operatorów i ma na swoim koncie ponad 2500 przeprowadzonych operacji w asyście robota. Dr hab. n. med., prof. UM MSC Tomasz Szopiński od samego początku współtworzył rozwój robotyki w Grupie Mazovia, wyznaczając standardy pracy zespołu i wdrażając innowacyjne procedury robotyczne.
14 lipca w Szpitalu Mazovia w Warszawie przedstawiciel Grupy Synektik, dystrybutora nowoczesnych systemów robotycznych da Vinci i partnera Grupy Mazovia, wręczył dr. hab. n. med., prof. UM MSC Tomaszowi Szopińskiemu certyfikat potwierdzający wykonanie tysiąca operacji.
„1000 zabiegów to 1000 przypadków klinicznych, wymagających precyzyjnego sprzętu, dobrego planu operacyjnego, świetnego chirurga oraz znakomicie dobranego zespołu. Pan Profesor Szopiński był liderem pierwszego zespołu, z którym przyszło nam współpracować na początku naszej ścieżki dystrybucyjnej i współpracy z Intuitive Surgical, pierwszy system da Vinci 4tej generacji dostarczyliśmy we wrześniu 2018 roku właśnie do Szpitala Mazovia. Jego doświadczenie zawodowe i profesjonalizm, gotowość do przekazywania wiedzy kolejnym adeptom były filarem również naszych pierwszych sukcesów, a wieloletnia bardzo dobra współpraca w kolejnych latach utrwaliła to przekonanie.” – mówi Artur Ostrowski, dyrektor zarządzający da Vinci (Synektik).
Chirurgia robotowa odgrywa dziś kluczową rolę w urologii, zwłaszcza w leczeniu nowotworów prostaty. Radykalna prostatektomia stanowi dziś 61 proc. wszystkich operacji w asyście robota (dane za 2024 rok). Tysięczna operacja wykonana przez dr. Tomasza Szopińskiego dotyczyła właśnie raka prostaty - choroby, która wciąż zbyt często jest wykrywana zbyt późno, ale dzięki nowoczesnym technikom daje pacjentom realną szansę na szybki powrót do zdrowia. 60-letni Pan Jarosław, tysięczny pacjent operowany przez dr Szopińskiego w asyście robota chirurgicznego, jest najlepszym dowodem na to, jak wielkie znaczenie ma szybka diagnoza i dostęp do zaawansowanej technologii.
„Gdy dowiedziałem się, że mogę mieć operację robotyczną, zacząłem szukać informacji. Przyznam, że początkowo przeraziły mnie możliwe skutki uboczne takie jak nietrzymanie moczu czy problemy z potencją. Ale rozmowa z dr. Szopińskim przed operacją uspokoiła mnie i dała pewność, że jestem w dobrych rękach. Dziś, zaledwie tydzień po zabiegu, w dużej mierze panuję nad mięśniami i powoli wracam do codziennej aktywności.” - mówi Pan Jarosław.
Profilaktyka ratuje życie
Rak prostaty to najczęstszy nowotwór urologiczny u mężczyzn. W Polsce co roku rozpoznaje się go u ponad 18 tysięcy pacjentów . Choroba długo nie daje objawów, dlatego tak ważne są regularne badania PSA i kontrole u urologa. Wcześnie wykryty rak prostaty jest w pełni wyleczalny, zwłaszcza dzięki nowoczesnym metodom chirurgii małoinwazyjnej.
„Miałem szczęście, że moja żona pilnowała, żebym robił badania. - opowiada Pan Jarosław. Wyniki były zawsze idealne, aż nagle pod koniec ubiegłego roku poziom PSA podskoczył. Szybka diagnostyka wskazała, że to rak prostaty. Byłem bardzo zaskoczony, bo nie czułem żadnych objawów. Myślałem, że skoro jestem aktywny fizycznie, to rak prostaty mnie nie dotyczy.” - dodaje.
Choć nowoczesne metody leczenia są coraz szerzej dostępne, wielu mężczyzn wciąż nie decyduje się na regularne badania urologiczne. Przykład Pana Jarosława pokazuje jednak, jak ogromne znaczenie ma czujność i profilaktyka - dzięki regularnym kontrolom nowotwór udało się wykryć na czas, co pozwoliło szybko podjąć leczenie i dało realną szansę na pełny powrót do zdrowia.
„Moja historia pokazuje, że nie ma co się bać. Trzeba działać i badać się regularnie. - mówi Pan Jarosław. Lepiej wykryć coś wcześniej i mieć szansę wrócić do zdrowia, niż obudzić się za późno. Dlatego apeluję do wszystkim mężczyzn, aby zaczęli się badać zaraz po przekroczeniu czterdziestki”. - dodaje.