Biopsja fuzyjna TRUS

Biopsja fuzyjna prostaty to nowoczesne badanie diagnostyczne wykorzystywane w diagnostyce raka prostaty. Opiera się ono na połączeniu obraz rezonansu magnetycznego oraz ultrasonograficznego obrazu 3D gruczołu krokowego uzyskiwanego w czasie rzeczywistym. Dzięki temu lekarz może pobrać wycinek tkanki z wyjątkową precyzją. W Szpitalu Mazovia wykonujemy biopsję fuzyjną z użyciem najnowocześniejszej dostępnej technologii, aby pacjent miał możliwie największą pewność co do wyniku biopsji.

Biopsja fuzyjna prostaty wykonywane jest prywatnie oraz w ramach NFZ

Biopsja fuzyjna TRUS składa się z wielu etapów. Pierwszym z nich jest wieloparametryczny rezonans magnetyczny MRI, który pozwala uzyskać dokładny obraz gruczołu krokowego. Lekarz analizuje te obrazy, określając lokalizację nieprawidłowych tkanek, oceniając wygląd narządu oraz jego granice. Następnie za pomocą specjalistycznego oprogramowania, u każdego pacjenta wykonuje się swego rodzaju trójwymiarową mapę prostaty, dzięki której po nałożeniu na nią obrazu z przezodbytniczego badania USG (fuzja obrazów) wykonujący biopsję może precyzyjnie pokierować igłę biopsyjną i pobrać tkankę nawet z kilkumilimetrowych ognisk. Biopsja z przypadkowej staje się bardzo precyzyjnym narzędziem.

Biopsja fuzyjna TRUS na NFZ 

W Szpitalu Mazovia w Warszawie biopsja fuzyjna prostaty wykonywana jest również na NFZ.

Biopsja prostaty prywatnie 

Wykonanie w naszej placówce biopsji fuzyjnej prywatnie kosztuje 4000 zł.

Za pomocą igły biopsyjnej wprowadzanej przez odbytnicę lekarz pobiera 10-12 wycinków do badania histopatologicznego. 

Biopsja fuzyjna prostaty odbywa się w znieczuleniu miejscowym, co minimalizuje dyskomfort pacjenta. Badanie trwa ok. 20 min, pacjent pozostaje w placówce około dwie godziny, bez konieczności hospitalizacji.

Biopsja fuzyjna prostaty jest badaniem inwazyjnym, które wykonuje przez dostęp przez kiszkę stolcową. Z tego powodu wymaga ono od pacjenta odpowiednich przygotowań:

  • tydzień przed badaniem należy odstawić leki przeciwzakrzepowe,
  • w zalecanym przez lekarza terminie przyjąć antybiotyk,
  • w dniu badania zjeść lekki posiłek i pić niewielkie ilości wody,
  • przed badaniem wypróżnić się (można zastosować lewatywę lub zażyć łagodny środek przeczyszczający).

Kilka dni po badaniu w moczu, nasieniu i stolcu mogą być widoczne skrzepy lub niewielkie ilości krwi. Jeśli są one niepokojąco duże, należy zgłosić się do lekarza.