Baner

USG prącia całkowicie bezpiecznie i nieinwazyjne badanie, które wykonuje się w celu diagnostyki chorób prącia oraz po urazach mechanicznych tego narządu. Nie wymaga od pacjenta żadnych szczególnych przygotowań, nie powoduje powikłań.

USG prącia – podobnie jak każde inne badanie ultrasonograficzne – jest zupełnie bezpieczne dla pacjenta, nie wiąże się z żadnymi dolegliwościami bólowymi czy groźbą powikłań. Podczas badania wykorzystuje się właściwości fal ultradźwiękowych o określonej długości. Są one emitowane przez specjalną głowicę przykładaną do ciała – wnikają w głąb organizmu, odbijają się od napotkanych tkanek, a echo tego odbicia wraca do głowicy. Program komputerowy przekształca echo na widoczny na monitorze obraz nie tylko budowy danego narządu, ale także jego pracy w czasie rzeczywistym.

Choć urazy oraz choroby prącia statystycznie przydarzają się dość rzadko, to jednak istnieje takie ryzyko. Ze względu na szybkość wykonania, bezinwazyjność i bezbolesność, USG prącia jest badaniem pierwszego wyboru w diagnostyce takich urazów i schorzeń, jak:

  • złamanie prącia,
  • krwiak ciał jamistych,
  • choroba Peyroniego,
  • pęknięcie naczyń grzbietowej części penisa,
  • urazy cewki moczowej,
  • zaburzenia erekcji (tu jednak częściej zastosowanie znajduje USG dopplerowskie).

USG prącia nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Należy jedynie zadbać o higienę okolic intymnych oraz wziąć ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną jeśli takowa istnieje. Przed rozpoczęciem USG prącia lekarz nakłada na penisa specjalny żel, którego zadaniem jest ułatwienie wnikania ultradźwięków w głąb organizmu oraz przesuwania głowicy po ciele. Całe badanie trwa nie więcej niż kwadrans.

USG prącia