Bezbolesne powiększenie zawartości moszny

14.03.2024 r.

Powiększenie moszny to objaw, z którym bezzwłocznie należy zgłosić się do lekarza. Nawet jeżeli jest bezbolesne, może sygnalizować występowanie groźnych chorób, z nowotworami włącznie. W takich przypadkach konieczna jest szybka diagnostyka oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Bezbolesnym powiększeniem zawartości moszny może objawiać się wiele chorób męskich narządów płciowych, w tym:

- żylaki powrózka nasiennego,

- wodniak jądra,

- a nawet nowotwory.

Leczenie żylaków powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego to poszerzone, poskręcane i wydłużone naczynia żylne w obrębie jądra, tworzące w obrębie moszny tzw. splot wiciowaty. Początkowo nie powodują one dolegliwości bólowych, a pacjenci zgłaszają się do lekarza, bo wyczuwają w mosznie ponad jądrem niewielkie zgrubienia. Najczęściej jednak choroba diagnozowana jest gdy u pacjentów występuje uczucie ciężaru i pobolewania w mosznie albo gdy para chce mieć dziecko, ale starania są nieudane. Jest to bowiem jedna z najczęstszych przyczyn niepłodności u mężczyzn.

Diagnoza żylaków powrózka nasiennego obejmuje m.in. badanie USG, a leczenie – zwłaszcza gdy zmiany są zaawansowane albo pacjent chce zostać ojcem – zabieg chirurgiczny. Polega on na odnalezieniu powiększonych naczyń i podwiązaniu ich. Dolegliwości mijają, u 40-60% pacjentów poprawia się jakość, ruchliwość i ilość plemników. Jeszcze niedawno operacje wykonywano tradycyjną metodą chirurgiczną, teraz bardziej popularne są metody laparoskopowe. Zabieg trwa około 30 minut, a pacjent spędza w szpitalu maksymalnie dwa dni. Wykonujemy go w naszym Szpitalu Mazovia Warszawa.

Leczenie wodniaka jądra

Chorobą, która może objawiać się wyraźnym powiększeniem moszny jest wodniak jądra – rodzaj torbieli wypełnionej surowiczym płynem. Może on mieć charakter wrodzony albo nabyty. Wodniak jądra wrodzony diagnozowany jest u nowonarodzonych chłopców, z kolei nabyty – u młodych oraz dorosłych mężczyzn. Do przyczyn powstawania wodniaka jądra u mężczyzn zalicza się m.in. nieleczone stany zapalne jąder i najądrza, urazy mechaniczne okolic krocza oraz przebyte operacje, np. żylaków powrózka nasiennego czy przepukliny pachwinowej.

Jak już wspomniano, głównym objawem wodniaka jądra jest widoczne gołym okiem powiększenie moszny, najczęściej po prawej stronie – tuż pod powierzchnią moszny w badaniu palpacyjnym wyczuwa się miękki, przesuwalny guzek. Nie jest on bolesny.

Podstawą diagnostyki wodniaka jąder jest USG jąder i moszny, które wykonujemy w naszym Szpitalu Mazovia Warszawa. Nasi specjaliści z zakresu chirurgii urologicznej przeprowadzają także operacje usunięcia wodniaka jądra, które są skuteczną i bezpieczną metodą leczenia tej dolegliwości.

Powiększenie moszny – czy to może być rak ?

Powiększenie moszny może być również objawem raka męskich narządów płciowych. Jest to choroba przede wszystkim młodych mężczyzn (między 30. a 40. rokiem życia), a w Polsce co roku diagnozuje się około 700-750 zachorowań. Rak jądra miewa różne przyczyny – ryzyko jego występowania zwiększają m.in. czynniki genetyczne i dziedziczne. Wśród objawów, które powinny skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza, znajduje się:

- powiększenie jądra,
- zmiany w wyglądzie jąder i moszny (są twarde, wyraźnie cięższe),
- bolesność narządów płciowych (jest to jednak objaw rzadki).

Rak jądra może przyjmować postać tzw. nasieniaków, nienasieniaków oraz chłoniaków. Jedyną metodą leczenia choroby jest zabieg orchidektomii, czyli usunięcia jądra. Czasami konieczne jest także usunięcie okolicznych węzłów chłonnych. Zmienione chorobowo tkanki poddaje się badaniu histopatologicznemu i razie potrzeby wdraża się dalsze leczenie: chemioterapię i/lub radioterapię.

Powiększone jądra u mężczyzny – przyczyny

Kolejną niepożądaną zmianą jest też powiększone jądro mężczyzny. Problem może dotyczyć jednego gruczołu lub obu naraz. Za taki stan rzeczy odpowiadać mogą:

- Zapalenie jąder
- Nowotwór jądra
- Skręt jądra
- Wodniak jądra
- Zespół łamliwego chromosomu X.

Powiększone jądro mężczyzny dotyka osób w różnym wieku, od niemowląt po starszych. Częstą przyczyną jest obecność bakterii, wirusów po przechorowanej śwince, obecność płynu surowiczego w osłonkach jądra, urazy mechaniczne, ale też zmiany nowotworowe i genetyka.

Powiększone jądro u mężczyzny, do jakiego lekarza?

Bywa, że objawy są łagodne (zaczerwienienie, wrażliwość na dotyk, wzmożone ucieplenie), innym razem dochodzi gorączka czy mdłości. To problem, z którym stosunkowo rzadko panowie zgłaszają się do urologa. Ważne, aby regularnie samodzielnie badać jądra i zgłaszać się z każdymi podejrzanymi objawami. Powiększone jądro mężczyzny i jego przyczyny bada się za pomocą m.in. USG, wymazu z cewki moczowej czy badania moczu.

Warto pamiętać, że wcześnie wykryty rak jądra jest w pełni uleczalny! Dlatego wszyscy mężczyźni powinni co miesiąc wykonywać samobadanie jąder i konsultować z lekarzem każdą niepokojącą zmianę!

Osoby potrzebujące pilnej specjalistycznej pomocy z zakresu chirurgii onkologicznej zachęcamy do kontaktu