Choroba Peyroniego – co trzeba o niej wiedzieć?

07.03.2024 r.

Choroba Peyroniego to dość rzadko spotykane schorzenie urologiczne, w ramach którego dochodzi do zaburzeń w obrębie tkanki łącznej prącia, co prowadzi do jego skrzywienia. W ciężkich przypadkach może to nawet uniemożliwiać odbycie stosunku seksualnego. Chorobę Peyroniego trzeba więc leczyć – farmakologicznie lub operacyjnie.

Nazwa choroby Peyroniego pochodzi od nazwiska Francoisa Gigota de la Peyroniego – nadwornego lekarza króla Francji Ludwika XV, który w połowie XVIII wieku jako pierwszy opisał schorzenie. Obecnie jest to choroba występująca dość rzadko, zazwyczaj u mężczyzn między 50. a 60. rokiem życia.

Choroba Peyroniego – przyczyny, leczenie

Choroba Peyroniego jest wywoływana przez zaburzenia w obrębie tkanki łącznej prącia, powstające najprawdopodobniej na skutek mikrourazów tworzących się podczas uprawiania seksu. W efekcie przewlekłych procesów zapalnych dochodzi do patologicznej przebudowy tkanki łącznej penisa w płytkę włóknistą, najczęściej w jego części grzbietowej. Tworzenie się płytki powoduje charakterystyczne skrzywienie prącia.

Wyróżnia się dwie fazy choroby:

- ostrą fazę zapalną – objawiającą się bólem prącia w stanie spoczynku, bolesnymi erekcjami oraz guzkiem wyczuwalnym w okolicach osłonki białej penisa, zazwyczaj w tym czasie rozpoczyna się proces skrzywienia prącia,

- faza włóknienia – w jej przebiegu wytwarza się wyczuwalna w dotyku uwapniona płytka na grzbietowej części penisa, a skrzywienie ulega pogłębieniu.

Tak jak wspomniano, jednoznaczna etiologia choroby nie została ustalona. Przypuszcza się, że do czynników zwiększających ryzyko jej występowania zaliczają się predyspozycje genetyczne, zaburzenia erekcji, a także typowe dla wieku średniego i podeszłego choroby przewlekłe: cukrzyca, nadciśnienie i schorzenia serca.

Jak można leczyć chorobę Peyroniego?

Choroba Peyroniego wywołuje dyskomfort, ból, może nawet zupełnie uniemożliwiać współżycie seksualne, u mężczyzn borykającym się z tym schorzeniem częściej występuje depresja. Wszystko to sprawia, że chorobę Peyroniego trzeba koniecznie leczyć!

We wczesnej fazie rozwoju schorzenia możliwe jest stosowanie farmakoterapii – zarówno w postaci środków doustnych, jak i miejscowych iniekcji. Zastosowanie znajdują m.in. sterydy, które przeciwdziałają tworzeniu się płytki włóknistej, a terapia może trwać nawet 6 miesięcy. U pacjentów opornych na leczenie farmakologiczne oraz ze znacznymi deformacjami prącia główną opcją terapeutyczną są operacje. W zależności od indywidualnego przypadku, mogą one polegać na skróceniu lub wydłużeniu osłonki białawej prącia, a nawet wszczepieniu protezy penisa.

Skrzywienie członka – rodzaje

Skrzywienia prącia są stosunkowo częstym zjawiskiem – dotyczy wedle statystyk nawet do 3% mężczyzn w populacji. W zależności od przyczyn, które powodują skrzywienie prącia, dzielimy je na:

- Wrodzone skrzywienie prącia, zwane inaczej izolowanym skrzywieniem prącia. Często są długo niezauważane, gdyż skrzywione prąciemożna zaobserwować tylko podczas wzwodu, który pojawia się w okresie dojrzewania. Powodować go mogą wady rozwojowe, tj. spodziectwo czy wierzchniactwo.

- Skrzywienie członka może też powstać wskutek choroby Peyroniego, rzadziej wskutek tzw. złamania prącia, urazów mechanicznych czy stulejki.

Skrzywienie prącia leczenie

Wielu mężczyzn ma drobne skrzywienie prącia. Leczenie skrzywienia prącia nie jest konieczne, jeśli nie występuje ból, zaburzenie erekcji, duża deformacja prącia i możliwa jest swobodna penetracja podczas stosunku. Bywa, że mężczyźni zgłaszają się do lekarza i poradni, gdyż odczuwają dyskomfort psychiczny czy estetyczny spowodowany przez skrzywienie prącia. Operacja chirurgiczna skrzywienia prącia jak i leczenie farmakologiczne to obecnie najskuteczniejsze sposoby radzenia sobie z tym problemem.

Skrzywienie w kierunku grzbietowym – skrzywione prącie

Skrzywienie członka w kierunku grzbietowym, zwłaszcza gdy jest wyraźne, negatywnie wpływa na wygląd członka i pożycie seksualne. Penis przybiera wygląd „saksofonu” a ten typ skrzywienia prącia znacząco utrudnia penetrację pochwy. Przyczyny, jak w przypadku każdego skrzywienia, mogą być nabyte lub wrodzone – najczęściej to:

- choroba Peyroniego,
- spodziectwo,
- wierzchniactwo,
powodują skrzywienie prącia.

Skrzywienie prącia operacja

Leczenie operacyjne skrzywienia prącia jest wskazane gdy zmiana jest znacząca (kąt skrzywienia członka większy niż 30°), powoduje ból, zaburzenie erekcji, dużą deformację prącia i duże utrudnienia przy stosunku. Lekarz urolog określa rodzaj skrzywienia i możliwe działanie. Farmakologia stosowana jest przy chorobie Peyroniego, ale gdy jest naprawdę poważne skrzywienie prącia, operacja skrzywienia prącia może być koniecznością.

Metod jest kilka, najpopularniejsze to:

- Metoda Nesbita,
- Metoda Schroeder-Essed.

Pacjent po zabiegu chirurgicznym skrzywienia prącia może odczuwać przemijające dolegliwości bólowe. Konieczne będzie powstrzymywanie się od aktywności seksualnej przez minimum 2 miesiące.

Skrzywienie boczne prącia

Skrzywione prącie w kierunku bocznym (zarówno na prawo lub lewo) jest jedną z najczęstszych form, jakie przybiera skrzywienie członka. Nie jest to problemem, dopóki kąt skrzywienia nie przekracza 30°. Większe skrzywienia prącia mogą powodować ból podczas stosunku lub zwyczajnie stanowić problem natury psychicznej i estetycznej dla mężczyzny. Skrzywienie prącia, które przekracza 60° uniemożliwia odbycie stosunku. Jak w przypadku każdego skrzywienia członka, przyczyny mogą być wrodzone i nabyte. Zwłaszcza te drugie (np. stulejka) powodują skrzywienie prącia. Leczenie skrzywienia prącia może być prowadzone jako:

- leczenie farmakologiczne,
- leczenie operacyjne - chirurgiczne.

Skrzywienie prącia leczenie w Szpitalu Mazovia Warszawa

Za każdym razem to lekarz urolog decyduje, w jaki sposób leczyć skrzywienie prącia. Operacja skrzywienia prącia nie musi być koniecznością, gdy pacjent nadal jest młody i skrzywienie nie jest znaczące. Zabieg chirurgiczny może być koniecznością, gdy skrzywienie powoduje dolegliwości bólowe, zaburzenie erekcji, uniemożliwia penetrację i prawidłowy stosunek płciowy.

Pacjentów borykających się z chorobą Peyroniego zapraszamy na konsultacje urologiczne do naszego Szpitala Mazovia Warszawa. Zapewniamy opiekę doświadczonych lekarzy specjalistów, dostęp do nowoczesnych metod leczenia oraz pełną dyskrecję. Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na wizytę