Najczęściej do poradni urologicznej w naszym Szpitalu Mazovia Warszawa przychodzą kobiety mające problem z oddawaniem moczu, inną przyczyną są dolegliwości nerek. Jak przygotować się do takiej wizyty?
Kiedy wskazana jest konsultacja urologiczna?
Profilaktyczne wizyty u urologa po 45 roku życia zalecane są przede wszystkim mężczyznom, co oczywiście nie znaczy, że kobieta również nie może tego zrobić. Koniecznie natomiast należy się zgłosić do specjalisty urologa przy jakichkolwiek problemach z oddawaniem moczu – typowe objawy mogące świadczyć o chorobie układu moczowego to ból i pieczenie w cewce moczowej, nietrzymanie albo popuszczanie moczu, zatrzymanie moczu, obecność krwi w moczu, ból w okolicach pęcherza, tępy ból w okolicy lędźwiowej. Uczucie nieopróżnionego pęcherza po mikcji.
Konsultacje urologiczne na NFZ i prywatnie Warszawa
Szpital Mazovia Warszaw przyjmuje pacjentki urologiczne prywatnie i na NFZ. Do umówienia wizyty w ramach NFZ konieczne jest posiadanie skierowania od lekarza POZ. Konsultacja z lekarzem urologiem w Warszawie zaczyna się od wywiadu i sprawdzenia wyników badań, jeśli pacjentka wykonała je wcześniej. Diagnostyka urologiczna obejmuje także badania urodynamiczne, usg, cystografię, urethrografię.
Jak leczone są schorzenia urologiczne w Mazovia Warszawa?
To oczywiście zależy od rodzaju choroby oraz etapu jej rozwoju. W Szpitalu Mazovia Warszawa wykonywane są nowoczesne zabiegi urologiczne, jak na przykład:
- bezinwazyjne kruszenie kamieni w drogach moczowych metodą ESWL,
- można także liczyć na profesjonalne wsparcie w leczeniu nietrzymania moczu,
które jest bardzo powszechną przypadłością u kobiet, zarówno młodych, głównie z powodu przebytej ciąży, jak i starszych, przechodzących menopauzę.
Czy wizyta u ginekologa nie wystarczy?
Dolegliwości urologiczne i ginekologiczne czasami się ze sobą wiążą, dlatego wiele kobiet sądzi, że wizyta u ginekologa w zupełności wystarczy. Nie jest to prawda, bo choć ginekolog może podczas badania rozpoznać np. infekcję dróg moczowych, to jednak leczenie takiej dolegliwości leży w kompetencjach lekarza urologa. Lekarz ginekolog nie zajmie się również problemami z pęcherzem lub nerkami. Ze względu na to, że układ moczowy i płciowy mają wspólne elementy, urolog specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób układu moczowo-płciowego u mężczyzn, natomiast u kobiet urolog koncentruje się na schorzeniach tylko układu moczowego.
Jeżeli potrzebujesz konsultacji urologicznej i chcesz umówić się na wizytę z jednym z naszych lekarzy urlogów w Szpitalu Mazovia Warszawa zapraszamy do KONTAKTU.