Movember - profilaktyka raka jąder i prostaty Warszawa
Listopad jest miesiącem, w którym pod hasłem „Movember” szczególną uwagę przykłada się do typowo męskich nowotworów, w tym raka prostaty. Niestety, statystyki nie pozostawiają złudzeń – jest to choroba obarczona dość wysokim ryzykiem śmiertelności, podczas gdy profilaktyka i diagnostyka wcale nie są trudne…
Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, rak prostaty jest w Polsce drugim pod względem częstotliwości występowania nowotworem złośliwym u mężczyzn. W 2010r. był przyczyną 7% zgonów nowotworowych. Obecnie co roku w naszym kraju diagnozuje się około 9,3 tys. nowych przypadków raka prostaty, a około 4 tys. pacjentów umiera z jego powodu.
Rak prostaty bardzo rzadko występuje u panów poniżej 50. roku życia. Ponad połowa zachorowań diagnozowana jest u mężczyzn po 70. roku życia, a wiek jest bez wątpienia jednym z głównych czynników ryzyka. Oprócz tego, około 9% przypadków raka ma podłoże dziedziczne, a wśród innych czynników ryzyka znajduje się m.in. otyłość, nieprawidłowa dieta (bogata w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego), niedobór aktywności fizycznej oraz palenie papierosów. Nietrudno więc zgadnąć, że ważnym elementem profilaktyki raka prostaty jest ogólnie rozumiany zdrowy tryb życia – dieta bogata w tłuszcze roślinne, systematyczny ruch czy unikanie używek.
Obowiązkowe badania profilaktyczne w kierunku raka prostaty
Rak prostaty jest o tyle podstępny, że przez długi czas może nie dawać żadnych szczególnych objawów, a dodatkowo – w odróżnieniu np. od raka piersi u kobiet czy raka jądra – nie da się go samodzielnie wybadać. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne – każdy mężczyzna po 40. roku życia powinien się raz w roku udać do urologa w celu przeprowadzenia prostego badania per rectum, czyli przez odbyt. Jeśli lekarz wyczuje niepokojące powiększenie gruczołu, będzie mógł zlecić np. USG prostaty.
Jeśli prostata jest powiększona lub w najbliższej rodzinie występowały przypadki zachorowania na raka prostaty, po 40. roku życia (po 50. roku życia u pozostałych mężczyzn) warto regularnie wykonywać badania krwi na oznaczenie poziomu markera PSA. Jest to antygen swoisty dla prostaty – u zdrowych mężczyzn w krwi jest go niewiele, natomiast rozwijający się nowotwór sprawia, że PSA jest uwalnianie do krwi w większych ilościach. Z tego względu PSA uznaje się za marker nowotworowy, choć nie przesądza on o chorobie – u sporej grupy panów jego podwyższone stężenie może mieć inne przyczyny.
Bezpłatne badania na raka prostaty Warszawa
Profilaktyka oraz wczesna diagnostyka raka prostaty mają olbrzymie znaczenie – im choroba jest szybciej wykryta, tym większa szansa na skuteczne i mniej inwazyjne leczenie. Jeśli nowotwór ograniczony jest jedynie do gruczołu (tzn. nie ma przerzutów), u pacjenta wykonać można m.in. prostatektomię radykalną, czyli całkowite usunięcie gruczołu krokowego. Jeszcze niedawno operację przeprowadzano tradycyjnymi metodami chirurgicznymi, ale coraz częściej wykonywane są nowoczesne zabiegi robotyczne z użyciem robota da Vinci. Są one mniej inwazyjne dla pacjenta, związane z niższym ryzykiem powikłań, a także dają większą szansę na zachowanie funkcji seksualnych.
W operacjach raka prostaty z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci specjalizujemy się w naszym Szpitalu Mazovia Warszawy. Jeśli potrzebujesz tego typu pomocy, zadzwoń lub napisz do nas i umów się na konsultacje.