Szpital Mazovia Warszawa - Światowy Dzień zdrowia
Świadma profilaktyka onkourologiczna Warszawa
7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia, którego celem jest zwrócenie uwagi na najpoważniejsze problemy zdrowotne społeczeństw na całym świecie. Przy tej okazji warto zadbać o profilaktykę urologiczną – w naszym Szpitalu Mazovia wykonać można kompleksowe badania nie tylko w kierunku nowotworów układu moczowo-płciowego, ale i innych chorób urologicznych kobiet oraz mężczyzn.
Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest 7 kwietnia – w rocznicę założenia Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 r. Jego głównym celem jest zwrócenie uwagi na najpoważniejsze problemy zdrowotne społeczeństw na całym świecie, promocja profilaktyki oraz zdrowego trybu życia.
Przy okazji Światowego Dnia Zdrowia warto zadbać o swoje zdrowie i wykonać podstawowe badania profilaktyczne. W Szpitalu Mazovia Warszawa specjalizujemy się w diagnostyce i leczeniu chorób urologicznych, także o charakterze nowotworowym, więc w szczególności zachęcamy, by zbadać się w kierunku właśnie tego typu schorzeń.
Profilaktyka raka prostaty prostsza niż myślisz
Do nowotworów układu moczowo-płciowego zalicza się:
- raka prostaty (rak gruczołu krokowego),
- raka pęcherza moczowego,
- raka nerki,
- raka jądra,
- raka prącia.
Niestety, wszystkie one cechują się powolnym, podstępnym rozwojem i brakiem charakterystycznych objawów we wczesnych stadiach. Dlatego tak ważna jest czujność onkologiczna, profilaktyka i regularnie przeprowadzane badania kontrolne.
Najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym układu moczowo-płciowego jest rak prostaty. Do czynników zwiększających ryzyko jego wystąpienia zalicza się wiek, nieprawidłowa dieta, ogólnie niezdrowy tryb życia oraz palenie papierosów.
Niestety, objawy raka prostaty – np. problemy z oddawaniem moczu, parcia naglące, bóle w podbrzuszu – mogą być mylone np. z infekcjami dróg moczowych albo łagodnym rozrostem prostaty. Dlatego panowie już po 40.-45. roku życia powinni raz do roku zgłaszać się do urologa na badanie per rectum (przez odbyt) oraz wykonać badanie laboratoryjne PSA, czyli oznaczenie tzw. markera onkologicznego prostaty. Regularne oznaczanie PSA zwiększa prawdopodobieństwo wczesnego wykrycia choroby, a to z kolei oznacza większe szanse na całkowite wyleczenie.
Jeśli badania te dają nieprawidłowe wyniki, pacjentowi może zostać zalecone np. USG prostaty albo biopsja. W Szpitalu Mazovia Warszawa wykonujemy nowoczesną biopsję fuzyjną, która dzięki swojej precyzji zmniejsza ryzyko przeoczenia zmiany nowotworowej oraz zapewnia bardziej dokładne wyniki, m.in. w zakresie odróżnienia łagodnego rozrostu prostaty od zmiany złośliwej.
Profilaktyka nowotworów układu moczowo-płciowego na NFZ
Równie istotna jest profilaktyka pozostałych nowotworów układu moczowo-płciowego – może występujących nie tak często, ale równie groźnych. W przypadku raka jąder i raka prącia kluczowe są regularne badania krwi i moczu, obserwacja własnego ciała pod kątem pojawienia się np. niepojących guzków, wizyty kontrolne u lekarza urologa oraz – w razie potrzeby – badanie USG.
USG układu moczowego jest także ważnym elementem profilaktyki raka nerek, pęcherza moczowego i moczowodów, ale także innych chorób urologicznych (np. kamicy nerkowej) – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Nerki ocenia się m.in pod kątem zastoju moczu, ewentualnej kamicy oraz guzów, a pęcherz moczowy – pod kątem zalegania moczu.
Planuj długie życie z Grupą Mazovia Warszawa
Z pełnej profilaktyki urologicznej i onkourologicznej skorzystać można w naszym Szpitalu Mazovia Warszawa. Oferujemy konsultacje z doświadczonymi specjalistami urologii, dostęp do badań laboratoryjnych oraz obrazowych (USG, biopsja, biopsja fuzyjna). Specjalizujemy się również w nowoczesnym, mało inwazyjnym leczeniu chorób układu moczowo-płciowego, także nowotworowych. Zachęcamy do kontaktu.