Kamica nerkowa zwykle przebiega bezobjawowo lub z niewielkimi, niejednoznacznymi objawami. Nawet kamienie wypełniające cały układ kielichowo-miedniczkowy, mogą nie dawać objawów.
Obecność złogu w kielichu powoduje tępe pobolewania w okolicy lędźwiowej. Przyczyną bólu jest stan zapalny, połączony z niedokrwieniem miąższu nerki oraz napięciem torebki włóknistej wokół nerki.
W chwili wystąpienia utrudnienia w odpływie moczu z kielicha lub miedniczki, pojawiają się dolegliwości bólowe o różnym nasileniu. Sporadycznie, po większym wysiłku fizycznym, może wystąpić krwiste zabarwienie moczu. W badaniu ogólnym moczu stwierdza się krwiomocz (objaw ten występuje u 85% chorych).
Kamica nerkowa ma zazwyczaj nagły początek objawiający się silnym bólem okolicy lędźwiowej promieniującym do pachwin i narządów płciowych przez wielu uznawany za najgorszy ból w życiu – porównywalny do bólu porodowego. Kamica nerkowa jest spowodowana utrudnieniem odpływu moczu z nerki.
W trudniejszych sytuacjach podczas kamicy nerkowej pojawia się krwiomocz, zatrzymanie moczu czy utrata przytomności. Oprócz tego kamienie nerkowe podczas przemieszczania się uszkadzają błony śluzowe układu moczowego. To otwarta droga do infekcji. Kamica nerkowa to stan chorobowy, którego w żadnym wypadku nie wolno zlekceważyć, lecz należy pilnie zgłosić się do lekarza.