Rak pęcherza moczowego

Baner

Nowotwór lub podejrzenie raka pęcherza moczowego, to dla każdego obawa przed utratą zdrowia i sprawności. Może pojawić się w każdym wieku, jednak szczególnie narażeni są mężczyźni po 50. roku życia. 

W Szpitalu Mazovia Warszawa zapewniamy niezbędną diagnostykę oraz leczenie raka pęcherza moczowego, z zastosowaniem nowoczesnych technologii, które są precyzyjne i minimalizują skutki uboczne.

Rak pęcherza moczowego jest nowotworem złośliwym wywodzącym się z nabłonka wyścielającego ścianę pęcherza moczowego. Jest jednym z najczęstszych nowotworów układu moczowego. 

Objawy nowotworu pęcherza moczowego

Typowym objawem występującym u większości chorych jest bezobjawowy krwiomocz (krwiomocz któremu nie towarzyszą objawy zapalenia pęcherza moczowego ani objawy silnej kolki nerkowej). W każdym przypadku krwiomoczu konieczne jest przeprowadzenie wnikliwej diagnostyki urologicznej.

W niektórych przypadkach mogą wystąpić objawy nawrotowych infekcji dolnych dróg moczowych, które nie poddaje się standardowemu leczeniu lub też często nawracają.
U części chorych mogą przebiegać w postaci tak zwanego pęcherza nadaktywnego (częste parcia na mocz  z towarzyszącym bólem, nietrzymanie moczu z parcia).

Sposoby leczenia raka pęcherza moczowego

W sytuacji późnego wykrycia nowotworu i konieczności radykalnej cystektomi (wycięcia pęcherza moczowego) mamy możliwość zastosowania operacji w asyście robota chirurgicznego da Vinci, która w przypadku tak skomplikowanej i wymagającej precyzji operacji, jest szczególnie ceniona.

Wczesne wykrycie nowotworu pęcherza moczowego pozwala na lepszą efektywność leczenia i daje szansę na zastosowanie mniej obciążających pacjenta, częściowych resekcji endoskopowych.

Diagnostyka w kierunku nowotworu pęcherza moczowego obejmuje badanie USG jamy brzusznej przy mocno wypełnionym pęcherzu. W tym badaniu szukamy zmian egzofitycznych w świetle pęcherza moczowego. W uzasadnionych przypadkach wykonywane jest również badanie TK jamy brzusznej i miednicy. Pomocna bywa też cytologia osadu moczu.

Następnym krokiem diagnostycznym i w większości sytuacji leczniczym - 80% pacjentów - jest endoskopowe wycięcia guza.

Badania diagnostyczne w kierunku raka pęcherza moczowego:

  • USG jamy brzusznej
  • Tomografia komputerowa
  • cytologia osadu moczu

Następnym krokiem diagnostycznym i w większości sytuacji leczniczym - 80% pacjentów - jest endoskopowe wycięcia guza.

U znaczącej większości chorych to zabieg  TURBT - przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego. Na podstawie badania histopatologicznego podejmowane są dalsze kroki terapeutyczne, zależne od stopnia złośliwości i zaawansowania choroby. 

U części chorych w przypadku zmian zaawansowanych, które naciekają ścianę pęcherza moczowego, konieczne jest przeprowadzenie leczenia radykalnego. Polega ono na całkowitym wycięciu pęcherza moczowego (cystektomia) i wytworzeniu odpowiedniego odprowadzenia moczu. Zakres operacji oraz sposoby odprowadzenia moczu po zabiegu, szczegółowo omawiamy z chorym. W szpitalu Mazovia Warszawa oferujemy również pooperacyjną kontynuację leczenia obejmującą wlewki bcg.

Cystektomia radykalna może być wykonywana laparoskopowo i jest to jeden z najpoważniejszych zabiegów w onkologii urologicznej. Możliwe jest też zastosowanie techniki robotycznej, która dzięki swojej precyzji jest szczególnie polecana w takich sytuacjach.

Możliwości leczenia nowotworu w NZOZ Szpitalu Mazovia Warszawa

  • TURBT - przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego
  • cystektomia radykalna robotyczna da Vinci
  • wlewki BCG - kontynuacja leczenia pooperacyjnego